Organizator:

O Forum D&A 2023

Podziel się

D&A FORUM DESIGNU I ARCHITEKTURY

 

Dzień PIERWSZY - 1.02.2023

Międzynarodowe Targi Poznańskie, pawilon 3A, scena

 Plac Nowego Sąsiedztwa (PNS) - przedsięwzięcie realizowane w 2022 roku z inicjatywy Miasta st. Warszawy, Teatru Studio oraz kuratorek: Aleksandry Litorowicz i Bogny Świątkowskiej, we współpracy ze szkółką roślin Grąbczewscy, warszawskim środowiskiem architektonicznym, naukowym, a także aktywistycznym. Najważniejszą częścią inicjatywy była widowiskowa interwencja przestrzenna - rozpłytowanie i zazielenienie obszaru w pobliżu schodów wejściowych do Pałacu Kultury i Nauki na Placu Defilad. Istotny był także program towarzyszący, składający się z serii warsztatów, spacerów i dyskusji z udziałem mieszkańców, upowszechniających główną ideę PNS - potrzebę rozszerzenia rozumienia sąsiedztwa poza homogeniczne wspólnoty terytorialne, objęcia nim także miejskiej flory, fauny i fungii. Celem owej praktycznej spekulacji było testowanie wdrażalności rozwiązań mających uczynić Warszawą, a potencjalnie także inne polskie miasta, zrównoważonym habitatem. Z jego rezultatami można się będzie zapoznawać w kolejnych miesiącach i latach, ponieważ efektym trwałym PNS jest nowe miejsce, niewielki miejski zieleniec, gdzie każdy może spróbować praktykować uważność i troskę, jako formy twórczej obecności w przestrzeni.

Podczas spotkania w ramach Forum przedstawimy proces, kulisty i efekty rozpłytowywania, wspólnie zastanawiając się nad możliwościami upowszechnienia tej metody także w innych miejscach i miastach.

 Nadbudowa bloków jako odpowiedź na zmiany modelu życia i pracy - zapraszamy na prezentację Kingi Grzybowskiej reprezentującej KXM Group. Bloki z wielkiej płyty w znacznym stopniu współtworzą krajobraz polskich miast. Zlokalizowane blisko centrum, otoczone bujną zielenią stanowią atrakcyjną alternatywę dla nowych osiedli deweloperskich. Od około dwóch dekad podejmowane są próby ich modernizacji, często zakończone nieudolną wariacją kolorowych tynków. Projekt wielka płyt(k)a to pokazanie potencjału użycia płyt wielkoformatowych Tubądzin w modernizacji obiektów istniejących. Modernizacja bloków z wielkiej płyty połączona z jednoczesną nadbudową ma sprawić, że tego typu osiedla staną się atrakcyjnym miejscem do życia i pracy.

Ogrody Ulricha to tętniące życiem miejsce spotkań, a także wielofunkcyjna, nowoczesna przestrzeń rekreacji, edukacji i rozrywki, powstała dzięki przywróceniu mieszkańcom warszawskiej Woli XIX-wiecznych szklarni Ulrichów wraz z zabytkowym parkiem. Architekci z pracowni WXCA zachowali niepowtarzalną tożsamość szklarni słynnych ogrodników przedwojennej Warszawy, łącząc konserwatorski profesjonalizm z rozpoznaniem potrzeb współczesnych użytkowników. Projekt połączył też komercyjną funkcję przestrzeni z wymiarem publicznym, stanowiąc ogólnodostępne centrum dla lokalnej społeczności.

- Świadomie o energii to także z troską o to, co już raz zbudowano, jak tytułowe Ogrody Ulricha, gdzie rewitalizacji poddano historyczne parki, plac, a także szklarnie nadbudowane na istniejącej substancji - zapowiada temat debaty Maciej Frąckowiak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i School of Form Uniwersytetu SWPS, który poprowadzi to spotkanie.
W panelu udział weźmie architektka prowadząca projekt - Monika Lemańska z pracowni WXCA.
- Mamy nadzieję w tym gronie nie tylko opowiedzieć o tym niezwykłym miejscu i procesie, ale także zdradzić czemu zawdzięczały swój sukces, pomówić o tym, jak sprawić, by ten sposób działania architekturą uczynić częstszym - dodaje socjolog, badacz przestrzeni publicznych - Maciej Frąckowiak.

 

Gościem specjalnym pierwszego dnia Forum D&A będzie Rafał Grzelewski, który jako reprezentant Grupy 5 Architekci, prowadził projekt Monopolis – udaną rewitalizacje dawnych zakładów Monopolu Wódczanego z 1902 roku w Łodzi. Obecnie dawna fabryka jest przestrzenią dla nowoczesnych biur, teatru, amfiteatru,  ARTgalerii, muzeum poświęconego historii dawnych zakładów Monopolu Wódczanego.

Dzień DRUGI - 2.02.2023

Międzynarodowe Targi Poznańskie, pawilon 3A, scena

Panel będzie dotyczył najciekawszych przestrzeni, jakie powstały w ostatnim czasie w duchu RE-USE w Polsce. Trend ten, w obliczu wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi, kryzysami ekonomicznym i ekologicznym wydaje się być najważniejszy w praktyce architektonicznej. Panel składał się będzie z prezentacji najgłośniejszych w ostatnim roku projektów najciekawszych architektów oraz debaty. Do udziału w naszym wydarzeniu zaprosiliśmy Aleksandrę Wasilkowską, Macieja Frantę i Łukasza Pancewicza.

Osiedla do regeneracji! Ponad 10 milionów Polaków żyje w osiedlach mieszkaniowych z drugiej połowy XX wieku. Wiele tych osiedli oferuje dobry standard: swobodną zabudowę, obfitość zieleni, bliskość usług i doskonałe skomunikowanie. Niemniej stara zabudowa wymaga ulepszeń, zwłaszcza w obliczu starzenia się społeczeństwa. Pięciokondygnacyjne budynki nie mają wind, balkony bywają za małe lub nie ma ich wcale, metraże są zbyt kuse, a wymiary – niedostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Powojennym osiedlom należy się zatem kompleksowy upgrade. Że to możliwe, pokazali w Bordeaux projektanci z Lacaton & Vassal rozbudowując w kreatywny sposób bloki z lat 60. XX wieku.
Czy podobne działania, dostosowane do lokalnych realiów, są możliwe i u nas? Jak przeprowadzić takie modernizacje? Kto miałby to zrobić i z jakich funduszy? Co jest najważniejszym problemem do rozwiązania?
Wreszcie, czy jest jakakolwiek szansa na długofalowy i ogólnopolski program wzbogacenia istniejącej zabudowy o kolejne atuty?

Mamy zaszczyt przedstawić gościa specjalnego Forum Designu i Architektury - Alexandra Schwarza, David Chipperfield Architects, Berlin. Profesora „Budownictwa i Projektowania Publicznego” na Uniwersytecie w Stuttgarcie oraz partnera w Pracowni Architektonicznej David Chipperfield w Berlinie, w której jako dyrektor ds. projektowania, jest odpowiedzialny za wiele projektów i konkursów, w tym Neues Museum i James-Simon-Galerie na berlińskiej Wyspie Muzeów, Muzeum Literatury Nowoczesnej w Marbach i Muzeum Folkwang w Essen.

 

Projekt 1m/ARCH

Jak dużo miejsca potrzeba, by zaprezentować unikatowe projekty architektoniczne, umiejętności i pasję architektów i projektantów? 1 metr – bieżący, kwadratowy, sześcienny. Taka idea przyświeca prezentacji biur i pracowni architektonicznych podczas targów budownictwa i architektury BUDMA.

Konkurs Szkice Architektoniczne

Inne spojrzenie na architekturę - Stare po nowemu.

Uruchom wyobraźnię, zaprezentuj kunszt i niezwykłe zdolności warsztatowe - przygotuj szkic techniką tradycyjną i wygraj konkurs Szkice Architektoniczne!

Prace, wykonane techniką tradycyjną, powinny uwzględniać aktualne zagadnienia dbałości o środowisko naturalne, której przejawem może być kreowanie odpowiedzialnej i funkcjonalnej architektury obiektu bądź przestrzeni. 10 nominowanych prac, ocenionych przez eksperckie Jury, awansuje do ścisłego finału. W trakcie targów BUDMA ogłoszeni zostaną zwycięzcy konkursu.

 

 

Wybór publiczności - ZAGŁOSUJ!